Црква „Св. Троица“ - Големо Коњари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Троица
Holy Trinity's Church in Golemo Konjari, Prilep, Macedonia.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба

Место Големо Коњари
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис

„Света Троица“ во Големо Коњари е еднокорабна градба, засводена, со галерија (женска црква). Изградена е во 1912 година, по иницијатива на свештеникот Вељан Цветановиќ. Осветена е во 1925 година од тогашниот епископ Битолски Јосиф. Во 1977 година црквата е реновирана, па живописот целосно е покриен. Иконите се насликани во 1913 година од непознат автор.