Манастир „Св. Петка“ - Лениште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка во Лениште 6352.jpg

'

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба
Населено место Лениште
Општи информации
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал

Манастирот Св. Петка се наоѓа над селото Лениште, Прилепско, во преспанско-пелагониската епархија на македонската православна црква,

Галерија на слики[уреди | уреди извор]