Манастир „Св. Петка“ - Леништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка во Лениште 6352.jpg

'

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба
Населено место Леништа
Општи информации
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал

Манастирот Св. Петка се наоѓа над селото Леништа, Прилепско, во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА,

Галерија на слики[уреди | уреди извор]