Црква „Св. Богородица“ - Мажучиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Мажучишка фреска.jpg

Фреска од црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Варошка
Местоположба
Населено место Мажучиште
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис

'Пресвета Богородица е македонска православна црква во прилепското село Мажучиште[1]. Црквата претставува еднокорабна градба, со правоаголна апсида однадвор на источната страна. Изградена е во XVIII век, а обновена во XIX век.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црквата Света Богородица во село Мажучиште и нејзиното место во доцновизантиската уметност на Македонија, Balcanoslavica 28-29, Прилеп 2001, 131-161.