Прејди на содржината

Прилепско

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Прилепското)
  • Прилепско, се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Прилеп, т.е. место кое географски тежнее кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во Општина Прилеп, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Прилепско, но некогаш и не.
  • Нешто што потекнува од околината на Прилеп и околината на Прилеп.

Поврзано[уреди | уреди извор]