Црква „Св. Преображение“ - Прилеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Преображение“
Church of the Transfiguration in Prilep, old,.jpg

Црквата „Св. Преображение“ во почетокот на XX век

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба

Општина Прилеп
Општи податоци
Архитектонски опис

„Св. Преображение“црква кој се наоѓа во центарот градот Прилеп, веднаш на кејот на градската река.

Црквата денес

Црквата е позната и како Грчка црква бидејќи гркоманското влашко население од Прилеп успеало да издејствува ферман за изградба од Цариградската порта. Црквата е изградена во 1871 година.[1]

Црквата претставува трикорабна базилика, со пет куполи, подигната над нивото на земјата, што ја објаснува привилегираната положба на Власите во тоа време. На надворешната источна страна има деветаголна апсида.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историја на уметност“. Општина Прилеп.