Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Варош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Богородица Пречиста“
Црква “Св. Богородица Пречиста“.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба

Место Варош
Општина Прилеп
Општи податоци
Архитектонски опис

„Св. Богородица Пречиста“ се наоѓа во Варош, Прилеп.

Црквата е подигната во почетокот на XV век (1416 или 1438), што се гледа од натписот на западниот ѕид над влезот на вратата, од каде дознаваме дека нејзината изградба ја порачале Павле и Радослав, синови на Теодор.