Прејди на содржината

Црква „Св. Теодор Тирон“ - Кривогаштани

Координати: 41°20′9″N 21°20′9″E / 41.33583° СГШ; 21.33583° ИГД / 41.33583; 21.33583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Теодор Тирон

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Втора кривогаштанска
Местоположба

Карта

Координати 41°20′9″N 21°20′9″E / 41.33583° СГШ; 21.33583° ИГД / 41.33583; 21.33583
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Теодор Тирон
Изградба 1937
Осветување 9 март 1968
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Теодор Тирон (позната и како Свети Тодор) — помала гробишна црква во прилепското село Кривогаштани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото Кривогаштани од страната на Прилеп, на самиот регионален пат 1306. Околу црквата се наоѓаат гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во селото Кривогаштани.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според истражувањето на Јован Трифуноски, црквата била изградена во 1937 година. Претходно на тоа место имало остатоци од стар храм.[2] Според други извори, била изградена во 1936 година, а осветена на 9 март 1968 година од епископот Климент Преспанско-битолски.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има еднокорабна засводена градба.[3]

Помошниот објект во црквата бил обновен во 2007 година со средства на мештаните.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. „Црква „Свети Теодор Тирон", село Кривогаштани“. OLDPRILEP.COM. 2012-01-03. Посетено на 2022-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]