Прејди на содржината

Дреновечки манастир

Координати: 41°28′23.3″N 21°32′40.2″E / 41.473139° СГШ; 21.544500° ИГД / 41.473139; 21.544500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреновечки манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеДреновечки манастир
Други имињаМанастир „Свети Атанасиј“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наАтанасиј Александриски
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Атанасиј“
Личности
Место
Местово близина на Дреновци, Општина Долнени Македонија Македонија
Координати41°28′23.3″N 21°32′40.2″E / 41.473139° СГШ; 21.544500° ИГД / 41.473139; 21.544500
Видливи остатоциедна црква, конак, чешма, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Долненско-секиречка парохија)

Дреновечки манастирманастир во средишниот дел на Македонија, на јужните падини на планината Бабуна, во близина на селото Дреновци.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот бил изграден со подигнувањето на манастирската црква веројатно во XVII век.[2]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, чешма и помошни објекти. На карпи над доворот од манастирот се издига и метален крст, а зад манастирот има и стар гроб.

Црква „Свети Атанасиј“[уреди | уреди извор]

Според своите димензии, архитектурниот стил и живописот, црквата се проценува дека била изградена во XVII век. Таа е еднокорабна со правоаголна основа и се одликува по тоа што олтарскиот простор во источниот дел претставува засебен дел со помали димензии и има мала полукружна апсида на источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Манастир „Свети Атанасиј“, село Дреновци“. OldPrilep. 27 мај 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]