Црква „Св. Димитриј“ - Варош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Димитрија“
Црква "Св. Димитрија", Варош.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба
Општина Прилеп
Општи податоци
Архитектонски опис
Црквата во 1917 година

„Св. Димитрија“ — црква во Варош, Прилеп. Изградена во доцниот XIII век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Цркви“. www.visitpelagonia.mk. Архивирано од изворникот на 2013-10-03. Посетено на 2010-04-09.