Прејди на содржината

Црква „Св. Богородица“ - Мажучиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рождество на Пресвета Богородица

Фреска од црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Варошка
Местоположба

Карта

Место Мажучиште
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис

'Пресвета Богородица е македонска православна црква во прилепското село Мажучиште[1]. Црквата претставува еднокорабна градба, со правоаголна апсида однадвор на источната страна. Изградена е во XVIII век, а обновена во XIX век.[2]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Црквата Света Богородица во село Мажучиште и нејзиното место во доцновизантиската уметност на Македонија, Balcanoslavica 28-29, Прилеп 2001, 131-161.