Варошка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Варошката парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Димитриј“.

Парохијата ги опфаќа селата: Варош, Мажучиште, Сенокос, Забрчани, Горно Село и Небрегово.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Димитриј“
(главна парохиска црква)
Варош 13 век Црква "Св. Димитрија", Варош.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Варош 10-14 век Monastery of St Michael the Archangel, Varoš.jpg
Црква „Св. Никола“ Варош 1298 Frescos from St. Nicholas of Varoš 0233.jpg
Црква „Св. Петар и Павле“ Варош 14 век Sv. Petar i Pavle - Varoš.JPG
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Варош 15 век Црква “Св. Богородица Пречиста“.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Варош Sv. Atanasij Varoški.jpg
Црква „Св. Недела“ Варош
Црква „Св. Богородица“ Мажучиште 18 век Мажучишка фреска.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Сенокос 12 јули 1874 Црква „Св. Атанасиј“ - Сенокос 3.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Забрчани 1987 Црква „Св. Атанасиј“ - Забрчани 4.jpg
Црква „Св. Богородица“ Горно Село 1890 Црква „Св. Богородица“ - Горно Село 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Небрегово 1882 Црква „Св. Никола“ - Небрегово 5.jpg
Црква „Св. Јован Крстител“
(манастирска црква)
Небрегово 1970 Црква „Св. Јован Крстител“ - Небрегово 8.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°21′28″N 21°31′54″E / 41.35778° СГШ; 21.53167° ИГД / 41.35778; 21.53167