Дуќан на ул. „Јане Сандански“ бр. 19 (Прилеп)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дуќан на ул. „Јане Сандански“ бр. 19
Дуќан на ул. „Јане Сандански“ бр. 19 - Прилеп.jpg
Поглед на дуќанот
Општи податоци
ГрадПрилеп, Општина Прилеп
ЗемјаМакедонија

Дуќан на ул. „Јане Сандански“ бр. 19 — дуќан во Старата чаршија во градот Прилеп. Објектот е заведен како културно наследство на Македонија во списокот на заштитени добра на Министерството за култура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитено културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 јуни 2022.