Александар III (Шкотска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар III Шкотски
Роден 4 септември 1241( 1241-09-04)
Roxburgh
Починал 19 март 1286(1286-03-19) (возр. 44)
Фајф
Сопружник Маргарета од Англија, Јоланда од Дреа
Татко Александар II Шкотски
Мајка Марија од Кусија
Деца Маргарета од Шкотска, кралица на Норвешка, Alexander, Prince of Scotland

Александар III (4 септември 1241 - 19 март 1286) бил крал на Шкотите од 1249 до неговата смрт.

Животопис[уреди | уреди извор]

Александар е роден во Роксбург, единствениот син на Александар II од неговата втора сопруга Марија де Куси. Александар III бил и внукот на Вилијам Лав. Таткото на Александар умрел на 8 јули 1249 година, а на возраст од седум години станал крал, инаугуриран во Свон на 13 јули 1249 година.

Годините на неговото малцинство покажаа огорчена борба за контрола на работите меѓу две сопернички партии, една предводена од Волтер Комин, Ерл од Ментеит, а другата од Алан Дурвор, Јустицир од Шкотска. Првите доминираа во раните години на владеењето на Александар. Во бракот на Александар до Маргарет од Англија во 1251 година, Хенри III од Англија ја искористил можноста да побара од својот зет одмазда за шкотското кралство, но Александар не се покорил. Во 1255 година, интервјуто помеѓу англиските и шкотските кралеви во Келсо доведе до Ментејт и неговата партија да ја загуби партијата на Дурворд. Но, и покрај тоа што биле посрамени, тие сè уште задржале големо влијание, а две години подоцна, заземајќи го кралскиот човек, ги принудиле своите соперници да се согласат со подигање на претставник на регент на двете страни.