Санремо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Санремо
Sanremo
општина
Città di Sanremo
Панорама на Санремо од пристаништето
Панорама на Санремо од пристаништето
ЗемјаИталија
РегионЛигурија
ПокраинаИмперија
ПоделоциБорело, Бусана, Бусана Векија, Колдироди, Гоцо Супериоре, Гоцо Инфериоре, Поџо, Сан Бартоломео, Сан Џамоко, Сан Џовани, Сан Ромоло, Верецо, Верецо Сан Донато, Верецо Сант’Антонио
Управа
 • ГрадоначалникМаурицио Ѕокарато
Површина
 • Вкупна54,7 км2 (211 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001500000015 м
Население (30 април 2009)
 • Вкупно56.864
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.18038
Повик. бр.0184
Светец-заштитникСв. Ромул
Слава13 октомври
Мреж. местоМатична страница

Санремо (италијански: Sanremo, лигурски: Sanrœmu) или Сан Ремо (San Remo) — град во покраината Империја со околу 57.000 жители кој кежи на средоземниот брег во западна Лигурија, северозападна Италија. Основан во римско време, градот е најдобро познат како туристичко одредиште на Италијанската ривиера. Домаќин е на бројни културни настани, како што е фестивалот „Санремо“ и велосипедскиот класик Милано-Санремо.

Клима[уреди | уреди извор]

Санремо се одликува со средоземна клима (Кепен Csa).

Градот вообичаено има здрава клима со пристојно топли денови придружени со студени утра и ноќи.

Клима на Санремо
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 13,4 13,8 15,7 18,5 21,7 25,0 27,8 27,6 25,4 21,6 17,0 14,6 20,2
Просечна минимална (°C) 6,8 7,0 8,6 11,1 14,2 17,5 20,0 19,8 17,8 14,4 10,6 8,3 13,0
Просечно кол. врнежи (мм) 102 89 91 81 76 38 20 43 56 107 97 79 879

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Италија

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Санремо е збратимен со:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]