Џамија Ибн Тулун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ибн Тулун
مسجد أحمد بن طولون
Kairo Ibn Tulun Moschee BW 5.jpg
Основни податоци
Место Каиро, Египет
Координати
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија


Џамија Ибн Тулун (арапски:مسجد أحمد بن طولون‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Џамијата била градена во времето на Ахмед Ибн Тулун, и се смета дека таа била изградена во 879 година. Џамијата била рестарврирана неколку пати. Така во 1177 година во времето на Бадр Ал-Џамаили, во 1296 година од султан Лаџин, како и во 2004 година.