Џамија Ибн Тулун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Ибн Тулун
مسجد أحمد بن طولون
Kairo Ibn Tulun Moschee BW 5.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет
КоординатиКоординати: 30°01′44″N 31°14′58″E / 30.02889° СГШ; 31.24944° ИГД / 30.02889; 31.24944
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамија Ибн Тулун (арапски:مسجد أحمد بن طولون‎) е муслимански храм кој се наоѓа во Каиро, Египет. Џамијата била градена во времето на Ахмед Ибн Тулун, и се смета дека таа била изградена во 879 година. Џамијата била рестарврирана неколкупати. Така во 1177 година во времето на Бадр Ал-Џамаили, во 1296 година од султан Лаџин, како и во 2004 година.