Елеонора (грофица од Бар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елеонора
Eleanor, Countess of Bar.jpg
Опис на принцезата Елеонора на семејното дрво
Грофица од Бар
На престол 1293 – 12 октомври 1298
Сопружник Хенри III
1293 - 1298
Деца
Едвард
Јована (грофица од Сари)
Династија Династија Плантагенет
Татко Едвард I
Мајка Елеонора Кастиљска
Почивалиште 12 October 1298
Вестминстерска опатија, Лондон

Елеонора (19 јуни 126929 август 1298) била најстарата ќерка на англискиот крал Едвард I и Елеонора Кастиљска.

Подолг период Елеонора била свршеница на Алфонсо III, крал на Арагон. Но Арагон бил во конфликт со папата во Рим, главно поради престолот на Сицилија. По долгогодишно преговарање, Алфонсо починал.

По ова, таа се омажила за францускиот гроф Хенри III на 20 септември 1293 година. Од тој брак се родиле три деца: