Ветерница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветерница на ветропаркот „Гровинд“ во Емсхавен, Холандија
Камена ветерница во Даљен, Кина

Ветерница — конструкција која ја претвора енергија на ветрот во ротациона енергија со помош на лопатки или ножеви.[1][2] Во минатото, ветерниците се употребувале за мелење жито, пумпање вода или и за двете. Повеќето од современите ветерници го добиваат изгледот на ветерни турбини за производство на електрична енергија, или ветерни пумпи за пумпање вода, какои за дренажа на земјиштето или за црпење на подземните води.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Mill definition". Thefreedictionary.com. конс. 2013-08-15. 
  2. "Windmill definition stating that a windmill is a mill or machine operated by the wind". Merriam-webster.com. 2012-08-31. конс. 2013-08-15.