Даљен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даљен
大连市
Град
Dalian skyline
Bangchuidao
Dairen Yamato Hotel
Xinghai Square
Olympia 66
Карта
Местоположба на градот Даљен во Љаонинг
Местоположба на градот Даљен во Љаонинг
CountryКина
ПокраинаЉаонинг
Населен1899
Пренесување на суверенитетот на Јапонија (Договор од Шимоносеки)17 Април 1895
– Руска окупација (Даљниј)

Јапонска окупација
3 март 1898 – 2 јануари 1905
1905 – 15 август 1945
– Пренесување на суверенитетот на Кина16 април 1955
Површина
 • Град13.743 км2 (5,306 ми2)
 • Земјишна12.573,85 км2 (485,479 ми2)
 • Градска5.766,2 км2 (22,263 ми2)
 • Метро3.169,2 км2 (12,236 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002900000029 м
Население (попис од 2020)[1]
 • Град7.450.785
 • Густина540/км2 (1,400/ми2)
 • Градскo5.736.383
 • Градска99/км2 (260/ми2)
 • Метро5.106.719
 • Метро160/км2 (420/ми2)
GDP (nominal)
 • TotalCNY 823.42 милјарди
($119.76 милиони)
 • По глава на жителCNY 117,850
USD 17,141
 • Раст 6.5%
Часовен појасСтандардно кинеско (UTC+8)
Поштенски број116000
Повик. бр.0411
Мреж. местоdl.gov.cn

Даљен (традиционален кинески: 大連, поедноставен кинески:大连, пинјин: Dàlián) ― потпровинциски пристанишен град во покраината Љаонинг, Народна Република Кина,[2] и е втор по големина град во Љаонинг (по главниот град на провинцијата Шенјанг) и трет најголем град во Североисточна Кина.

Градот се наоѓа на јужниот крај од Полуостровот Љаодунг, и тој е најјужен град во Љаонинг и во Североисточна Кина. Преку Даљенскиот Залив (составен дел од Корејскиот Залив) излегува на Жолто Море.

Според пописот од 2020 година, имал вкупно население од 7.450.785 жители од кои 5.106.719 живееле во урбанизирана област.

Денес, градот е финансиски, транспортен и логистички центар за Источна Азија. Во минатото Даљен и неговите пристаништа биле често користени од странски сили. Даљен претходно бил познат како „ Даљниј“ [3] (руски: Дальний), „Дајрен“ (јапонски: 大連), и „Луда“ или „Лута“ (кинески: ). Порано градот бил познат и како „Порт Артур“ и „Рјоџун“ (јапонски: 旅順) од оригиналниот Порт Артур, израснала денешната градска област Лушунку.

Во 2016 година, Даљен бил на 48-мо место на Индексот на глобалните финансиски центри.[4] Во 2012 година, Даљен бил на 82-ро место на глобалниот индекс на конкурентност на градовите. [5] Во 2006 година, од страна на China Daily Даљен бил прогласен за најповолен град за живеење во Кина. [6]

Збратимени Градови[уреди | уреди извор]

Даљен, меѓу другите е збратимен со: [7]  

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „China: Liáoníng (Prefectures, Cities, Districts and Counties) - Population Statistics, Charts and Map“.
  2. 中央机构编制委员会印发《关于副省级市若干问题的意见》的通知. 中编发[1995]5号 (кинески). 19 February 1995. Архивирано од изворникот на 29 May 2014. Посетено на 28 May 2014.
  3. „Old photos of "Dalniy". Архивирано од изворникот на 17 February 2015. Посетено на 17 February 2015.
  4. „The Global Financial Centres Index 19“. Long Finance. March 2016. Архивирано од изворникот на 8 April 2016. Посетено на 11 April 2016.
  5. „The Global City Competitiveness Index“ (PDF). Managementthinking.eiu.com. 12 March 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 14 April 2016. Посетено на 1 March 2015.
  6. Jing, Fu (3 January 2006). „Beijing drops out of top 10 'best city' list“. China Daily. Архивирано од изворникот на 20 August 2013. Посетено на 12 February 2014.
  7. 大连市友好城市及友好合作关系城市. www.wb.dl.gov.cn (кинески). Архивирано од изворникот на 2020-02-17. Посетено на 19 February 2021.