Ла Паз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија е за град во Боливија. За други значења за поимот Ла Паз, видете Ла Паз (појаснување)
Ла Паз
La Paz
Chukiago Marka
Знаме на Ла Паз
Знаме
Амблем на Ла Паз
Амблем
Гесло: "Los discordes en concordia, en paz y amor se juntaron y pueblo de paz fundaron para perpetua memoria"
Координати: 16°30′S 68°09′W / 16.500° ЈГШ; 68.150° ЗГД / -16.500; -68.150
Држава Боливија
ДепартментЛа Паз
ПокраинаПедро Доминго Мурило
Основан20 октомври 1548
Управа
 • ГрадоначалникХуан Дел Гранадо
Површина
 • Вкупна470 км2 (180 ми2)
Надм. вис.&100000000000036400000003.640 м
Население (2008[1])
 • Вкупно877,363
 • Густина6.275,16/км2 (1,625,260/ми2)
Повик. бр.2
Мреж. местоwww.ci-lapaz.gov.bo/

Ла Паз (целосно име : Нашата Госпоѓа од Ла Паз) е втор по големина град во Боливија, административен центар на земјата и центар на департментот Ла Паз. Според пописот во 2001, градот имал население од околу 789.585 жители[2] и заедно со соседните градови Ел Алто и Вијача ја сочинуваат најголемата урбана површина во Боливија со население над 1.6 милиони жители. Ла Паз се наоѓа на надморска височина од 3660 метри и тоа го прави највисок главен град во светот. Според уставот на државата, Сукре е главен град на Боливија, но бидејќи Ла Паз е седиште на владата често се смета како главен град, наместо Сукре.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]