Папа Јован XIV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ioannes XIV
200px
Родено име Пјетро Канапанова
Папа од декември 983
Папа до 20 август 984
Претходник Папа Бенедикт VII
Наследник Папа Јован XV
Роден  ?
Павија, Италија
Починал 20 август 984
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Папа Јован XIV (лат. Ioannes PP. XIV)(? - 20 август 984) бил римски папа од декември 983 до 20 август 984. До изборот за папа, бил епископ на Павија и канцелар на императорот Отон II. Откако станал папа, паднал во рацете на својот противник, кардиналот Франко и бил затворен, каде што и умрел од глад.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!