Папа Јован VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Johannes VI
John VI.jpg
Родено име Јован VI
Папа од 30 октомври 701
Папа до 11 јануари 705
Претходник Папа Сергиј I
Наследник Папа Јован VII
Роден ?
Ефес
Починал 11 јануари 705
?
Други папи по име Јован (појаснување)

Јован VI (лат. Johannes PP. VI; ? - 11 јануари 705) — римски папа од 30 октомври 701 до 11 јануари 705.

Наводи[уреди | уреди извор]