Папа Пиј III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pius III
Pius III, Nordisk familjebok.png
Родено име Франческо нани Тодескини-Пиколомини
Папа од 22 септември 1503
Папа до 18 октомври 1503
Претходник Папа Александар VI
Наследник Папа Јулие II
Роден 29 мај 1439
Сиена
Починал 18 октомври 1503
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Папа Пиј III (лат. Pius PP. III)(29 мај 1439 - 18 октомври 1503) бил римски папа од 22 септември до 18 октомври 1503. По смртта на папата Александар VI, во изборот за папа учествувале и францускиот кардинал д'Амбуаз и Џулиано дела Ровере, кој се вратил од прогонство, но ни едниот ни другиот не освоиле мнозинство на гласови. За папа бил избран миленикот на папата Пие II Пиколмини, кој во тоа време бил само ѓакон. Неговиот понтификат траел само 27 дена, а се претпоставува дека бил отруен, но за тоа нема докази.