Папа Инокентиј XIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Innocentius XIII
Родено име Пјетро Микеланџело деи Конти
Папа од 8 мај 1721
Папа до 7 март 1724
Претходник Папа Климент XI
Наследник Папа Бенедикт XIII
Роден 13 мај 1655
Поли, Италија
Починал 7 март 1724
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Инокентиј XIII (лат. Innocentius PP. XIII; 13 мај 1655 - 7 март 1724) — римски папа од 8 мај 1721 до 7 март 1724[1]. Потекнуал од благородничко семејство, од кое во XIII век потекнувал и папата Инокентиј III. Бил воспитуван како Езуит, а ја исполнувал и функцијата на апостолски нунција. Во моментот кога бил избран за папа, тој бил тешко болен. Умрел по три години од неговиот избор.

Наводи[уреди | уреди извор]