Папа Инокентиј XII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Innocentius XII
Innocent XII.jpg
Родено име Антонио Пињатели
Папа од
Папа до 27 септември 1700
Претходник Папа Александар VIII
Наследник Папа Климент XI
Роден 13 март 1615
Спинацола, Италија
Починал 27 септември 1700
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Инокентиј XII (лат. Innocentius PP. XII; 13 март 1615 - 27 септември 1700) — римски папа од 12 јули 1691 до 27 септември 1700[1]. На 22 јули 1692, тој ја издал булатаRomanum decet Pontificem“ која го уништила непотизмот насекаде.

Наводи[уреди | уреди извор]