Була

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Була издадена од папата Урбан VIII, 1637

Була (лат. bulla, „шишенце“) е основен средновековен папски документ, кој се печател со олово, а во посебни случаи и со злато. Од XV век наваму, поретко се издава.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Средниот век, була бил назив за метален печат, односно шишенце во кое се распоредувал печатот. Овој печат се удирал само на државни акти (императорски и ппски). Во подоцнежните векови, називот останал само за важните папски укази и документи.

Надворешни врски и извори[уреди | уреди извор]