Документ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Документ е ограничена физичка или дигитална репрезентација на тело од информации, создадени со можност за комуникација и повторна употреба. Документот може да мaнифестира симболичка, диаграмска или сензорски добиена информација.