Папа Лав III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Leo III
Родено име Лав III
Папа од 27 декември 795
Папа до 12 јуни 816
Претходник Папа Адријан I
Наследник Папа Стефан IV
Роден ?
Рим
Починал 12 јуни 816
?
Други папи по име Лав (појаснување)

Лав III (лат. Leo PP. III; 750 - 12 јуни 816) — римски папа од 27 декември 795 до 12 јуни 816[1]. Заштитуван од Карло Велики од неговите противници во Рим, Папата Лав III во 800 година ќе го круниса Карло Велики за римски цар.

Наводи[уреди | уреди извор]