Папа Лав III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Leo III
Leo III.jpg
Родено име Лав III
Папа од 27 декември 795
Папа до 12 јуни 816
Претходник Папа Адријан I
Наследник Папа Стефан IV
Роден ?
Рим
Починал 12 јуни 816
?
Други папи по име Лав (појаснување)

Лав III (лат. Leo PP. III; 750 - 12 јуни 816) — римски папа од 27 декември 795 до 12 јуни 816. Заштитуван од Карло Велики од неговите противници во Рим, Папата Лав III во 800 година ќе го круниса Карло Велики за римски цар.

Наводи[уреди | уреди извор]