Папа Григориј X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gregorius X
B Gregor X.jpg
Родено име Теобалд Висконти
Папа од 1 септември 1271
Папа до 10 јануари 1276
Претходник Папа Климент IV
Наследник Папа Инокентие V
Роден околу 1210
Пјаченца, Италија
Починал 10 јануари 1276
Арецо, Италија
Други папи по име Григур (појаснување)

Папа Григур X (лат. Gregorius PP. X)(околу 1210 - 10 јануари 1276) бил римски папа од 1 септември 1271 до 10 јануари 1276. Бил избран за папа во избор кој траел скоро 3 години (1268-1271). Тоа е најдолгиот избор за папа досега.