Папа Сирициј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Siricius I
Siricius.jpg
Родено име Сирициј I
Папа од декември 384
Папа до 26 ноември 399
Претходник Папа Дамас I
Наследник Папа Анастасиј I
Роден ?
Починал 26 ноември 399
Други папи по име Сирициј

Сирициј (лат. Siricius PP; ? - 26 ноември 399) — римски папа од декември 384 до 26 ноември 399. Бил современик на Амброзиј Милански и Мартин Турски. Католичката црква го поврзува со воведувањето на целибатот.

Наводи[уреди | уреди извор]