Папа Геласиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gelasius II
GelasioII.gif
Родено име Џовани Каетани
Папа од 24 јануари 1118
Папа до 28 јануари 1119
Претходник Папа Паскал II
Наследник Папа Каликст II
Роден ?
Гаета, Италија
Починал 28 јануари 1119
Клуни, Франција
Други папи по име Геласиј (појаснување)

Геласиј II (лат. Gelasius PP. II; ? - 28 јануари 1119) — римски папа од 24 јануари 1118 до 28 јануари 1119[1].

Наводи[уреди | уреди извор]