Папа Геласиј II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Gelasius II
GelasioII.gif
Родено име Џовани Каетани
Папа од 24 јануари 1118
Папа до 28 јануари 1119
Претходник Папа Пасхалиј II
Наследник Папа Каликстиј II
Роден  ?
Гаета, Италија
Починал 28 јануари 1119
Клуни, Франција
Други папи по име Геласиј (појаснување)

Папа Геласиј II (лат. Gelasius PP. II)(? - 28 јануари 1119) бил римски папа од 24 јануари 1118 до 28 јануари 1119.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!