Папа Адријан V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hadrianus V
Papa Adriano V.jpg
Родено име Отобоне Фиески, гроф на Ливанија
Папа од 11 јули 1276
Папа до 18 август 1276
Претходник Папа Инокентие V
Наследник Папа Јован XXI
Роден околу 1205
Џенова
Починал 18 август 1276
Витербо, Италија
Други папи по име Адријан (појаснување)

Папа Адријан V (лат. Hadrianus PP. V)(околу 1205 - 18 август 1276) бил римски папа од 11 јули до 18 август 1276.