Папа Анастасиј III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Anastasius III
200px
Родено име Анастасиј III
Папа од април 911
Папа до јуни 913
Претходник Папа Сергиј III
Наследник Папа Ландон
Роден  ?
Рим
Починал јуни 913
Рим
Други папи по име Анастасиј (појаснување)

Папа Анастасиј III (лат. Anastasius PP. III)(? - јуни 913) бил римски папа од април 911 до јуни 913. Според некои извори, тој се смета за син на папата Сергиј III. Нему му се препишуваат две послание, но нивни оригинали нема. Тој ги обновил односите со Цариградската црква. Го подржувал Николај Мистик во борбата против императорот Лав VI.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!