Папа Александар VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Alexander VIII
Alexander viii.jpg
Родено име Пјетро Вито Отобони
Папа од 6 октомври 1689
Папа до 1 февруари 1691
Претходник Папа Инокентиј XI
Наследник Папа Инокентиј XII
Роден 22 април 1610
Венеција
Починал 1 февруари 1691
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Александар VIII (лат. Alexander PP. VIII; 22 април 1610 - 1 февруари 1691) — римски папа од 6 октомври 1689 до 1 февруари 1691. Тој го вратил непотизмот како карактеристика на папата и ги назначил за кардинали неговите роднини Марко и Пјетро Отобони.

Наводи[уреди | уреди извор]