Папа Јован Павле I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Папа Јован Павле I
Родено име Албино Лучиани
Папа од 26 август 1978
Папа до 28 септември 1978
Претходник Папа Павле VI
Наследник Папа Јован Павле II
Роден 1912 септември
Знаме на Германија
Знаме на Германија
Починал 28 september 1978 на 65 години
Други папи по име Јован Павле (појаснување)

Јован Павле I (лат. Ioannes Paulus PP. I, итал.: Giovanni Paolo I; 17 октомври 1912- 28 септември 1978) — римски папа од 26 август 1978 сè до 1978 година[1]. Роденото име му било Албино Лучиани (Albino Luciani). Овој папа бил прв со две имиња.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]