Папа Мартин V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Martinus V
Martin V, Scipione Pulzone (1574).jpg
Родено име Одоне Колона
Папа од 11 ноември 1417
Папа до 20 февруари 1431
Претходник Папа Григориј XII
Наследник Папа Евгениј IV
Роден околу 1368
Џенацано, во близина на Рим
Починал 20 февруари 1431
Рим
Други папи по име Мартин (појаснување)

Мартин V (лат. Martinus PP. V; околу 1368 - 20 февруари 1431) — римски папа од 11 ноември 1417 до 20 февруари 1431[1]. Станал кардинал во времето на папата Инокентиј VII. За време на неговот папство, конечно завршила Западниот раскол.

Наводи[уреди | уреди извор]