Папа Урбан V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Urbanus V
Urban V.gif
Родено име Гијом де Гримор
Папа од 28 септември 1362
Папа до 19 декември 1370
Претходник Папа Инокентие VI
Наследник Папа Григур XI
Роден 1310
Гризак, Лангдок, Франција
Починал 19 декември 1370
Авињон, франција
Други папи по име Урбан (појаснување)

Папа Урбан V (лат. Urbanus PP. V)(1310 - 19 декември 1370) бил римски папа од 28 септември 1362 до 19 декември 1370.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]