Папа Бенедикт XV

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Benedictus XV
Benedictus XV.jpg
Родено име маркиз Џакомо дела Киеза
Папа од 3 септември 1914
Папа до 22 јануари 1922
Претходник Папа Пиј X
Наследник Папа Пиј XI
Роден 21 ноември 1854
Џенова
Починал 22 јануари 1922
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Бенедикт XV (лат. Benedictus PP. XV; 21 ноември 1854 - 22 јануари 1922) — римски папа од 3 септември 1914 до 22 јануари 1922.

Наводи[уреди | уреди извор]