Бланка Кастиљска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бланка Кастиљска
Blanche of Castile
Blancheofcastile.jpg
Queen consort of France
На престол 14 јули 1223 – 1 јануари 1234
Крунисување 6 август 1223
Сопружник Луј VIII
Деца
Луј IX
Роберт I Артоа
Алфонсо, гроф од Тулуза и Поатје
Света Изабела Француска
Карло I Анжујски
Династија Капетинска династија
Татко Алфонсо VIII
Мајка Елеонора Кастиљска

Бланка Кастиљска (шпански: Blanca de Castilla) била кралица на Франција и сопруга на кралот Луј VIII. Таа била третата ќерка на кралот на Кастиља, Алфонсо VIII и Елеонора Кастиљска.

Според мировниот договор помеѓу Франција и Англија од 1200 година, било предвидено да таа се омажи за францускиот крал Луј VIII. Поради нејзинито бројни роднински врски со голем дел од европските кралски семејства, овој брак бил многу значаен во тогашно време. По смртта на својот сопруг, таа станала регент на неполнолетниот си син Луј IX во периодот од 1226 до 1236 година.