Жлковце

Од Википедија — слободната енциклопедија

Жлковце (словачки: Žlkovce) е населено место во округот Хлоховец, во Трнавскиот крај, западна Словачка. Историски гледано, селото за првпат во записите било споменато во 1229 година. Според податоците за бројот на жители од 2011 година, Жлковце има 648 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население 31 декември 2011. (203)“ (PDF) (словачки). Статистички завод на Република Словачка. 2011. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-09-21. Посетено на 27 јуни 2013.