Витлеем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Витлеем
Belen palestina.jpg
Маало во Витлеем
Bethlehem Logo.gif
Грбот на Витлеем
Витлеем се наоѓа во Палестински територии
Витлеем
арапски بيت لحم
Значење „дом на месото“ (арапски); „дом на лебот“ (хебрејски)
Управ. област Витлеем
Управа Град (од 1995)
Се пишува и Беит Лам (официјално)

Бејт Лам (неофицијално)

Координати 31°42′11″ СГШ 35°11′44″ ИГД / 
Население 25.266[1] (2007)
Општински началник Виктор Батарсе[2]
Мреж. место www.bethlehem-city.org

Витлеем (арапски بيت لحم, „Бејт Лам“; хебрејски בית לחם, „Беит Лехем“) е палестински град на Западниот Брег, расположен блиску до Ерусалим. Градот е најмногу познат бидејќи овде е родното место на Исус Христос. Поради тоа, во негова чест во градот е изградена базилика „Раѓањето на Христос“.

Витлеем се наоѓа на околу 10 км од Ерусалим, на 765 m надморска височина. Во Витлеем исто така е роден и Давид, вториот цар на Израел, поради што во Библијата градот многу често е нарекуван „градот на Давид'“. Според еднo библиско предание (в. Михеј 5:2) Месијата требало да биде негов потомок и да се роди во неговиот град.

Градот има 20 000 жители.

Витлеем за прв пат се споменува во Библијата, во која пишува дека Јаков својата жена Рахела ја „покопал“ на патот кон реката Еуфрат, односно Витлеем.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис 2007“ (PDF). Централно статистичко биро на Палестина. стр. 117. http://www.pcbs.gov.ps/Portals/_PCBS/Downloads/book1487.pdf. конс. 16 април 2009 г.  (англиски)
  2. [http://www.elections.ps/pdf/Municipal_Elections_Results_EN_(2).pdf Локални избори на Западниот Брег (втор круг)- Успешни кандидати по единица, пол и бр. на освоени гласови - Витлеем стр. 23 (англиски)