Галеацо I Висконти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галеацо I Висконти
Владетел на Милано
Портрет од 19 век
Портрет од 19 век
Coat of arms
Coat of arms of the House of Visconti, used from 1277
The House of Visconti coat of arms (1277-1395).
Spouse Беатриса
Татко Матео I Висконти
Мајка Бонакоса Бори
Роден/а 21 јануари 1277
Починал/а 6 август 1328

Галеацо I Висконти (роден на 21 јануари 1277 - починал на 6 август 1328) бил владетел на Милано во периодот од 1322 до 1327 година[1].

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој бил син на Матео I Висконти. На 24 јуни 1300 година се оженил со Беатриса Де Есте. Следната година бил принуден да го напушти Милано и живеел во прогонство неколку години.

Во 1322 година бил именуван за capitano del popolo во Милано, но набргу морал да го напушти градот поради бунтот на неговиот роднина Лодрицио Висконти. Со подршка на Луј IV тој ја победил армијата испратена против него од страна на папата. Во 1328 година бил затворен во Монца од страна на царот поради обвинување дека го предал својот брат Марко и дека го убил Стефано Висконти. Во 1328 година бил ослобоен а по неколку месеци починал.

Неговиот син Ацоне Висконти го наследил во Милано.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tolfo, Maria Grazia; Colussi, Paolo (7 февруари 2006). „Storia di Milano ::: I Visconti:“ (на italian). Storia di Milano. Milano: Storiadimilano. http://www.storiadimilano.it/Personaggi/Visconti/visconti.htm#Galeazzo%20I. посет. 3 септември 2011 г. 


Претходник
Матео I Висконти
Владетел на Милано
1322–1327
Наследник
Ацоне Висконти