Прејди на содржината

Леонардо Фибоначи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фибоначи

Леонардо Фибоначи (италијански: Leonardo Fibonacci, 1170 (?) - 1250) — исто така познат како Леонардо од Пиза, или Леонардо Пизано. Бил италијански математичар и придонел за развој на аритметика и алгебра и го глорификувал Хинду-арапскиот систем на броеви. Една негова низа на проблеми е, т.н Фибоначиева низа. Во подоцнежната работа, во книгата на квадратни броеви, го направил првиот напредок во западните цивилизации од областа на аритметиката, од времето на Диофант.

Поврзано[уреди | уреди извор]