Отоне Висконти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Архиепископ Отоне Висконти
Владетел на Милано
Ottone Visconti in a hypothetical 19th century drawing
Отоне Висконти
Грб
Грб на династијата од 1277
Династија Висконти coat of arms (1277-1395).
Роден(а)1207
Починал(а)8 август 1295
Клервско абатство
Закопан(а)Миланска катедрала
ТаткоУбалдо Висконти
МајкаАнастасија
Занимањеархиепископ

Отоне Висконти ( 1207 - 8 август 1295) бил архиепископ на Милано, член на семејството Висконти и основач на нивното владеење во Милано.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој бил син на Убалдо Висконти, владетел на Масино, Алвицате у Беснате. Пред да стане архиепископ тој бил помошник на кардиналот Отавијано Убалдини.

На 22 јули 1262 година го наследил архиепископот на Милано со поддршка од папа Урбан IV, победувајќи го Мартино Дела Торе. Соперништвото меѓу двете фамилии во градот траело повеќе години. Клучната победа била издвојувана во Битката кај Десио по кое започнало владеењето на Висконти со градот Милано и Ломбардија, кое владеење траело до 1450 година.

Во текот на неговото владеење, тој ја подобрил економијата. Кога остарел се повлекол во манастир каде починал во 1295 година.