Зимон Гешке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зимон Гешке
Зимон Гешке на Гран при д’Исберг 2014
Лични податоци
Цело имеЗимон Гешке
Роден13 март 1986 (1986-03-13) (36 г.)
Берлин,  Германија
Висина1,70 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2006
2008
КЕД Бјанки Тим Берлин
Тим Милрам (стажант)
Професионални клубови
2009–2018
2019-
Скил-Шимано
ССС Тим
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2015)

Еднодневни трки и класици

ГП Кантон Аргау (2014)
Последна промена
1 февруари 2020

Зимон Гешке (германски: Simon Geschke; р. 13 мај 1986 во Берлин) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Тој е син на поранешниот велодромски велосипедист Јирген Гешке. На Тур де Франс 2015, Гешке освоил планинска етапа кога бил дел од бегство и сам стигнал до целта во Пра-Луп.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
9. Краен пласман Трка околу Баварија
10. Трка околу Франкфурт
2010
3. Краен пласман Тур де Сеул
4. Хел ван хет Мергеланд
4. Краен пласман Трка околу Баварија
6. Краен пласман Сиркут де Лорена
10. Трка околу Франкфурт
2011
1. Етапа 2 Критериум Интернасионал
4. Хел ван хет Мергеланд
8. Трка околу Франкфурт
10. Брабант Пејл
2013
5. Краен пласман Трка околу Баварија
5. Брабант Пејл
8. Рома Максима
9. Гран при Квебек
2014
1. ГП Кантон Аргау
4. Брабант Пејл
6. Амстел Голд Рејс
9. Рома Максима
10. Страде Бјанке
2015
1. РабоРонде Херлен
1. 99 Сајкл Тур
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
Тур де Франс
1. Етапа 17
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 17
2019
1. Jersey violet.svg Планински пласман Трка околу Полска
2020
3. Краен пласман Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 69 89 54
Jersey yellow.svg Тур 113 75 38 66 64 25 63
Jersey red.svg Вуелта 115 71 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Valter completes CCC Team's 2020 roster“. Cyclingnews.com. Future plc. 25 ноември 2019. Посетено на 1 јануари 2020.
  2. Бул, Ник (22 јули 2015). „Како Зимон Гешке го спаси Тур де Франс 2015 за Џајант-Алпесин“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 22 јули 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]