Париз-Ница 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Ница 2022
Детали за трката
Издание80. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи8
Датуми6 – 13 март
Растојание1.196,6 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеМант ла Вил
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај59
Просечна брзина40,81 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Тим БајкЕксчејнџ Џајко)
ТретопласиранCOL Даниел Мартинес (Инеос Гренадиерс)
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ПланинскиFRA Валентен Мадуа (Групама-ФДЖ)
МладинскиPOR Жоао Педро Алмеида (ОАЕ Емирати)
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати
◀20212023▶
Документација

Париз-Ница 2022 — 80. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 6 и 13 март како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Покрај нив, биле поканети и четири професионални континентални екипи, со што имало вкупно 22 екипи на трката.[2] Секоја екипа настапила со по седум возачи, со што вкупно имало 154 возачи на трката.[4][5]

Поради бран на симптоми на грип, иако без позитивни тестови на КОВИД-19, многу возачи биле принудени да се повлечат од трката.[6] Вкупно 37 возачи се повлекле од трката пред последната етапа или ја напуштиле трката во текот на етапата, но најголемиот дел од нив не биле во завршните пласмани. Поради тоа, само 59 возачи ја завршиле трката.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (4)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1 6 марМант ла Вил – Мант ла Вил
рамна етапа
рамна етапа
159,81723 mFRA Кристоф Лапорт FRA Кристоф Лапорт
2 7 марОфаржи – Орлеан
рамна етапа
рамна етапа
159,2707 mNED Фабио Јакобсен FRA Кристоф Лапорт
3 8 марВјерзон – Дин ле Палестел
ридеста етапа
ридеста етапа
190,81929 mDEN Мадс Педерсен FRA Кристоф Лапорт
4 9 марДомера – Монлисон
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
13,4188 mBEL Ваут ван Ерт BEL Ваут ван Ерт
5 10 марСен Жист Сен Рамбер – Сен Совер де Монтаги
планинска етапа
планинска етапа
188,83408 mUSA Брендон Мекналти SLO Примож Роглич
6 11 марКуртезон – Обањ
ридеста етапа
ридеста етапа
213,62878 mFRA Матје Биргодо SLO Примож Роглич
7 12 марНица – Кол де Турини
планинска етапа
планинска етапа
155,43582 mSLO Примож Роглич SLO Примож Роглич
8 13 марНицаНица
планинска етапа
планинска етапа
115,62436 mGBR Сајмон Јејтс SLO Примож Роглич

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Мант ла Вил - Мант ла Вил
рамна етапа
рамна етапа
(159,8 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Кристоф Лапорт Џамбо-Висма3ч 48' 38
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 19
5. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 22
6. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 22
7. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 22
8. GBR Фред Врајт Бахреин Викториус+ 22
9. BEL Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 22
10. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 22
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Кристоф Лапорт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма3ч 48' 28
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 4
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 6
4. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 29
5. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 32
6. ERI Бинијам Хирмај бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнтермарше-Ванти-Гобер Материо+ 32
7. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 32
8. GBR Фред Врајт Бахреин Викториус+ 32
9. BEL Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 32
10. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Офаржи - Орлеан
рамна етапа
рамна етапа
(159,2 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Квик-Степ Алфа Винил3ч 22' 54
2. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3. FRA Кристоф Лапорт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
4. SLO Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
5. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
6. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
7. ITA Лука Моцато Б&Б Хотелс-КТМ+ 0
8. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
9. BEL Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10. NED Кес Бол Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Кристоф Лапорт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма7ч 11' 15
2. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 5
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 11
4. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 36
5. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Алфа Винил+ 38
6. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 39
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 39
8. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 39
9. FRA Бријан Кокар Кофидис+ 39
10. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 39
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Вјерзон - Дин ле Палестел
ридеста етапа
ридеста етапа
(190,8 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо4ч 23' 29
2. FRA Бријан Кокар Кофидис+ 0
3. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4. BEL Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 0
5. FRA Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 0
6. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
7. GBR Фред Врајт Бахреин Викториус+ 0
8. NED Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 0
9. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 0
10. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Кристоф Лапорт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма11ч 34' 44
2. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 1
3. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 9
4. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 29
5. FRA Бријан Кокар Кофидис+ 33
6. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 33
7. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Алфа Винил+ 38
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 38
9. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 39
10. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 39
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Домера - Монлисон
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
(13,4 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма16' 20
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 2
3. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 6
4. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 10
5. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 11
6. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 14
7. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 19
8. SUI Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
9. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 25
10. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 28
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма11ч 51' 05
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 10
3. FRA Кристоф Лапорт Џамбо-Висма+ 28
4. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 49
5. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 51
6. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 53
7. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 1' 06
8. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 1' 09
9. SUI Штефан Бисегер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
10. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Сен Жист Сен Рамбер - Сен Совер де Монтаги
планинска етапа
планинска етапа
(188,8 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати4ч 53' 30
2. FRA Франк Бонамур Б&Б Хотелс-КТМ+ 1' 58
3. USA Матео Јоргенсон Мовистар+ 1' 58
4. BEL Харм Ванхауке Лото-Судал+ 2' 30
5. FRA Лоран Пишон Аркеа-Самсик+ 4' 01
6. FRA Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 4' 02
7. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 4' 57
8. GBR Овен Дул ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 57
9. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 5' 43
10. FRA Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 5' 43
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма16ч 50' 28
2. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 39
3. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 41
4. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 56
5. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 59
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 11
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 26
8. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 1' 35
9. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 45
10. ESP Јон Исагире Кофидис+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Куртезон - Обањ
ридеста етапа
ридеста етапа
(213,6 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Матје Биргодо ТоталЕнержи5ч 33' 06
2. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
3. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 0
4. ERI Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
5. FRA Бријан Кокар Кофидис+ 0
6. SLO Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
7. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 0
8. FRA Доријан Годон АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9. FRA Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 0
10. ITA Лука Моцато Б&Б Хотелс-КТМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма22ч 23' 34
2. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 39
3. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 41
4. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 56
5. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 59
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 11
7. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 26
8. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 1' 35
9. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 45
10. ESP Јон Исагире Кофидис+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Ница - Кол де Турини
планинска етапа
планинска етапа
(155,4 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 02' 47
2. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 0
3. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 2
4. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 9
5. POR Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 11
6. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 25
7. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 27
8. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 29
9. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 44
10. NED Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 56
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма26ч 26' 11
2. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 47
3. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 1' 00
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 50
5. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 2' 04
6. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 2' 12
7. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 2' 22
8. FRA Пјер Латур ТоталЕнержи+ 2' 56
9. ESP Јон Исагире Кофидис+ 3' 13
10. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 3' 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Ница - Ница
планинска етапа
планинска етапа
(115,6 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко2ч 52' 59
2. BEL Ваут ван Ерт зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЏамбо-Висма+ 9
3. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 9
4. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 1' 44
5. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 44
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 44
7. FRA Орелјен Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
8. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 44
9. NED Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 1' 44
10. ESP Јон Исагире Кофидис+ 1' 44
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма29ч 19' 15
2. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 29
3. COL Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 2' 37
4. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 3' 29
5. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 3' 43
6. AUS Џек Хејг Бахреин Викториус+ 3' 51
7. ESP Јон Исагире Кофидис+ 4' 52
8. POR Жоао Педро Алмеида бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 5' 43
9. FRA Гијом Мартен Кофидис+ 5' 48
10. FRA Орелјен Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 6' 32
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Водство во пласмани по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
Награда за борбеност
1 Кристоф Лапорт Кристоф Лапорт Кристоф Лапорт Метју Холмс Бинијам Хирмај Џамбо-Висма Метју Холмс
2 Фабио Јакобсен Стан Девулф Филип Жилбер
3 Мадс Педерсен Ваут ван Ерт Алекси Гужар
4 Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Штефан Бисегер недоделена
5 Брендон Мекналти Примож Роглич Валентин Мадуа Матео Јоргенсон ОАЕ Тим Емирати Брендон Мекналти
6 Матје Биргодо Тим ТоталЕнержи Виктор Копецки
7 Примож Роглич Жоао Алмеида ОАЕ Тим Емирати Грегор Милбергер
8 Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс
На крај Примож Роглич Ваут ван Ерт Валентин Мадуа Жоао Алмеида ОАЕ Тим Емирати недоделена
  • На втората етапа, Примож Роглич, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Кристоф Лапорт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. На третата етапа, Фабио Јакобсен ја носел зелената маичка од истата причина.
  • На петтата етапа, Мадс Педерсен, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Paris–Nice“. UCI. Архивирано од изворникот на 6 March 2022. Посетено на 6 March 2022.
  2. 2,0 2,1 „Balance and variety“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 5 January 2022. Посетено на 6 March 2022.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „2022 Start list“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 6 March 2022. Посетено на 6 March 2022.
  5. „Startlist for Paris–Nice 2022“. ProCyclingStats. Посетено на 6 March 2022.
  6. Fletcher, Patrick (10 March 2022). „High attrition rate as illness sweeps through Paris-Nice and Tirreno-Adriatico“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 12 March 2022.
  7. „Startlist for Paris–Nice 2022“. ProCyclingStats. Посетено на 13 March 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]