Прејди на содржината

Тур де Романди 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Романди 2022
Детали за трката
Издание75. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи6
Датуми26 април – 1 мај
Растојание712,46 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЛозана
ОдредиштеВијар сир Ојон
Екипи20
Возачи на почеток137
Возачи на крај116
Просечна брзина39,545 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRUS Александар Власов (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранSUI Џино Медер (Бахреин Викториус)
ТретопласиранGER Зимон Гешке (Кофидис)
БодовенGBR Итан Хејтер (Инеос Гренадиерс)
ПланинскиLAT Томс Скујињш (Трек-Сегафредо)
МладинскиESP Хуан Ајусо (ОАЕ Емирати)
ЕкипенNED Џамбо-Висма
◀20212023▶
Документација

Тур де Романди 2022 (именувана и како Трка околу Романди) — 75. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 26 април и 1 мај како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Воедно, една професионална континентална екипа и националната екипа на Швајцарија биле дополнително поканети, со што на трката имало 20 екипи.[2][3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeam
  • ESP Керн Фарма
Национална екипа
  • SUI Швајцарија

Рута[уреди | уреди извор]

На трката имало еден пролог и пет етапи.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
Пролог 26 апрЛозанаЛозана
пролог
пролог
5,1239 mGBR Итан Хејтер GBR Итан Хејтер
1 27 апрЛа Гран Берош – Ромон
ридеста етапа
ридеста етапа
1782729 mBEL Дилан Тенс AUS Роан Денис
2 28 апрЕшалан – Ешалан
ридеста етапа
ридеста етапа
168,22327 mGBR Итан Хејтер AUS Роан Денис
3 29 апрВалброј – Валброј
ридеста етапа
ридеста етапа
165,12441 mNZL Патрик Бевин AUS Роан Денис
4 30 апрЕгл – Вал д'Анивје
планинска етапа
планинска етапа
180,14158 mCOL Серхио Игита AUS Роан Денис
5 1 мајЕгл – Вијар сир Ојон
15,84884 mRUS Александар Власов RUS Александар Власов

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Лозана - Лозана
пролог
пролог
(5,12 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс5' 52
2. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 4
3. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 10
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 13
6. ITA Матео Собреро Тим Џејко АИУла+ 13
7. GBR Итан Вернон Судал Квик-Степ+ 14
8. GER Георг Штајнхаузер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 14
9. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 14
10. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Итан Хејтер зелена маичка за предводникот на генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачИнеос Гренадиерс5' 52
2. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 4
3. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 10
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 13
6. ITA Матео Собреро Тим Џејко АИУла+ 13
7. GBR Итан Вернон Судал Квик-Степ+ 14
8. GER Георг Штајнхаузер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 14
9. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 14
10. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Ла Гран Берош - Ромон
ридеста етапа
ридеста етапа
(178 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус4ч 23' 58
2. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 0
3. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 2
4. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 2
5. BEL Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2
6. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 4
7. ITA Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 4
8. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 4
9. BEL Стеф Крас Лото-Судал+ 4
10. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 4
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис зелена маичка за предводникот на генералниот пласманпортокалова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма4ч 29' 48
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 16
3. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 18
4. SUI Мауро Шмид бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСудал Квик-Степ+ 20
5. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 20
6. DEN Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 20
7. NZL Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 22
8. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 23
9. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 23
10. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Ешалан - Ешалан
ридеста етапа
ридеста етапа
(168,2 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс4ч 04' 55
2. ESP Јон Аберастури Трек-Сегафредо+ 0
3. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 0
5. USA Шон Квин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6. BEL Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
7. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
8. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма8ч 34' 43
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 14
3. SUI Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 18
4. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 18
5. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 18
6. DEN Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 18
7. NZL Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 20
8. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 21
9. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 23
10. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Валброј - Валброј
ридеста етапа
ридеста етапа
(165,1 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NZL Патрик Бевин Израел-Премиер Тек3ч 53' 27
2. GBR Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 0
3. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 0
4. NZL Дион Смит Тим Џејко АИУла+ 0
5. BEL Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
6. ITA Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 0
7. NZL Фин Фишер-Блек ОАЕ Емирати+ 0
8. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
9. GER Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
10. DEN Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма12ч 28' 06
2. NZL Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 14
3. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 18
4. SUI Мауро Шмид бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСудал Квик-Степ+ 22
5. BEL Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 22
6. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 22
7. DEN Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 22
8. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 25
9. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 27
10. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Егл - Вал д'Анивје
планинска етапа
планинска етапа
(180,1 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Серхио Игита Бора-Хансгрое4ч 58' 52
2. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 0
3. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 0
4. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 0
5. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 0
6. CAN Мајкл Вудс Израел-Премиер Тек+ 0
7. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 0
8. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 0
9. GER Зимон Гешке Кофидис+ 0
10. ESP Карлос Верона Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис зелена маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма17ч 27' 01
2. ESP Хуан Ајусо бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 15
3. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое+ 18
4. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 25
5. AUS Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 30
6. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 32
7. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 37
8. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 41
9. GER Зимон Гешке Кофидис+ 42
10. BEL Стеф Крас Лото-Судал+ 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Егл - Вијар сир Ојон
(15,84 км)
Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. RUS Александар Власов Бора-Хансгрое33' 40
2. GER Зимон Гешке Кофидис+ 31
3. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 36
4. ITA Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 1' 04
5. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 05
6. FRA Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 07
7. EST Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 25
8. ESP Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 1' 25
9. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 26
10. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 40
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. RUS Александар Власов зелена маичка за предводникот на генералниот пласманБора-Хансгрое18ч 00' 59
2. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 50
3. GER Зимон Гешке Кофидис+ 55
4. ESP Хуан Ајусо бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОАЕ Емирати+ 1' 22
5. AUS Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 47
6. ITA Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 1' 51
7. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 52
8. AUS Роан Денис Џамбо-Висма+ 1' 54
9. AUS Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 2' 08
10. COL Ејнер Рубио Мовистар+ 2' 13
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Водство во пласманите по етапа[5]
Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
Награда за борбеност
P Итан Хејтер Итан Хејтер Итан Хејтер недоделена Итан Хејтер Инеос Гренадиерс недоделена
1 Дилан Тенс Роан Денис Роан Денис Томас Чемпион Мауро Шмид ОАЕ Тим Емирати Антоан Дебон
2 Итан Хејтер Итан Хејтер Нилс Брун
3 Патрик Бевин Кристс Нејландс Нан Петер
4 Серхио Игита Томс Скујињш Хуан Ајусо Групама-ФДЖ Јон Исагире
5 Александар Власов Александар Власов Џамбо-Висма недоделена
На крај Александар Власов Итан Хејтер Томс Скујињш Хуан Ајусо Џамбо-Висма Нилс Брун
  • На првата етапа, Роан Денис, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел портокаловата маичка, бидејќи првопласираниот Итан Хејтер ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На првата етапа, Итан Вернон, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Итан Хејтер ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На втората етапа, Дилан Тенс, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел портокаловата маичка, бидејќи првопласираниот Роан Денис ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Equipes“ [Teams]. Тур де Романди (French). Tissot Timingaccess-date=23 April 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 23 April 2022.
  4. „Stages“. ProCyclingStats. Посетено на 23 April 2022.
  5. „Leader jerseys - Tour de Romandie“. Тур де Романди. Архивирано од изворникот на 2022-05-16. Посетено на 23 April 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]