Трка околу Баскија 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Баскија 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 9 од 29
Детали за трката
Датум(и) 7–12 април 2014
Етапи 6
Растојание 840,8 км
Време 21ч 09' 11" (24,7 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алберто Контадор (Шпанија) (Тинкоф-Саксо)
Втор  Михал Квјатковски (Полска) (Омега Парма-Квик Степ)
Трет  Жан Кристоф Перо (Франција) (Аг2р-Ла Мондијал)

Бодовен  Михал Квјатковски (Полска) (Омега Парма-Квик Степ)
Планински  Давиде Вилела (Италија) (Канондејл)
Спринтерски  Омар Фраиле (Шпанија) (Каха Рурал-Сегурос РГА)
Екипен Ванти-Груп Гобер
2013
2015

Трка околу Баскија 2014 — 54. издание на велосипедската етапна трка Трка околу Баскија. Започнала на 7 април 2014 година во Ордизија и завршила на 12 април во Маркина-Хемејн, составена од шест етапи, вклучувајќи го и поединечниот хронометар. Претставува деветта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката по третпат била освоена[1] од шпанскиот велосипедист Алберто Контадор од Тинкоф-Саксо,[2] кој ја освоил воведната етапа на трката по нападот кон крајот на етапата и го држел водството на трката до крајот. Контадор го освоил генералниот пласман со 49 секунди[3] пред второпласираниот Михал Квјатковски (Омега Парма-Квик Степ) додека возачот на Аг2р-Ла Мондијал Жан Кристоф Перо го заокружил подиумот,[4] 15 секунди зад Квјатковски и 64 секунди зад Контадор. Обајцата, Квјатковски и Перо, последната етапа ја започнале на места надвор од првите тројца, но се искачиле во пласманот благодарение на нивните солидни резултати на хронометарот.

Со пет трети места од шест етапи, Квјатковски исто така бил победник на белата маичка за бодовниот пласман,[5] преземајќи го водството на последната етапа од возачот на Мовистар Тим Алехандро Валверде; Валверде исто така паднал од второто на петтото место во генералниот пласман.[6] Возачот на Канондејл Давиде Вилела бил освојувач на планинскиот пласман,[7] одржувајќи го тоа водство од почетокот до крајот, додека спринтерскиот пласман втора година по ред бил освоен од возач на екипата Каха Рурал-Сегурос РГА; Омар Фраиле го освоил пласманот,[7] откако Аметс Чурука го направил истото во 2013. Екипниот пласман бил освоен од Ванти-Груп Гобер,[8] со тројца од нивните возачи во првите 15 во генералниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Специјална покана им била доделена само на Каха Рурал-Сегурос РГА, со што се создала група од 19 екипи.

Екипите кои настапиле на трката биле:[9]

† Специјално поканета екипа на трката.

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

7 април 2014 — Ордизија до Ордизија, 153,4 км
Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 4ч 05' 07"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 14"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 34"
4  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 36"
5  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"
7  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 36"
8  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 36"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 54"
10  Микел Ланда (ШПА) Астана + 54"

Етапа 2[уреди | уреди извор]

8 април 2014 — Ордизија до Урдазуби, 155,8 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 3ч 46' 17"
2  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 30"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 30"
4  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 30"
5  Паул Мартенс (ГЕР) Белкин Про Сајклинг + 30"
6  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 30"
7  Максим Иглински (КАЗ) Астана + 30"
8  Јукија Араширо (ЈАП) Тим Јуропкар + 30"
9  Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ + 30"
10  Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 30"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 7ч 51' 54"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 14"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 34"
4  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
5  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 36"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"
7  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 36"
8  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 36"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 54"
10  Микел Ланда (ШПА) Астана + 54"

Етапа 3[уреди | уреди извор]

9 април 2014 — Урдазуби до Виторија, 194,5 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1  Мајкл Метјус (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 02' 09"
2  Кевин Реза (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
5  Паул Мартенс (ГЕР) Белкин Про Сајклинг и.в.
6  Јукија Араширо (ЈАП) Тим Јуропкар и.в.
7  Даниеле Рато (ИТА) Канондејл и.в.
8  Максим Иглински (КАЗ) Астана и.в.
9  Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в.
10  Тош ван дер Санде (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 12ч 54' 03"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 14"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 34"
4  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
5  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 36"
6  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"
7  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 36"
8  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 36"
9  Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 54"
10  Микел Ланда (ШПА) Астана + 54"

Етапа 4[уреди | уреди извор]

10 април 2014 — Виторија до Ејбар, 151 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1  Ваут Пулс (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ 3ч 39' 29"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1"
3  Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 1"
4  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 3"
5  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3"
6  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 3"
7  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 3"
8  Микел Ланда (ШПА) Астана + 3"
9  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 3"
10  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 3"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 16ч 33' 35"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 12"
3  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
4  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 36"
5  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"
6  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 36"
7  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 41"
8  Микел Ланда (ШПА) Астана + 54"
9  Ваут Пулс (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 55"
10  Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 56"

Етапа 5[уреди | уреди извор]

11 април 2014 — Ејбар до Хемејн, 160,2 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1  Бен Свифт (ВБР) Тим Скај 3ч 56' 56"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп и.в.
5  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
6  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
7  Џонатан Ивер (ФРА) Белкин Про Сајклинг и.в.
8  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо и.в.
10  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 20ч 30' 31"
2  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 12"
3  Дамијано Кунего (ИТА) Лампре-Мерида + 36"
4  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 36"
5  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 36"
6  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 36"
7  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 41"
8  Микел Ланда (ШПА) Астана + 54"
9  Ваут Пулс (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 55"
10  Самуел Санчес (ШПА) Ванти-Груп Гобер + 56"

Етапа 6[уреди | уреди извор]

12 април 2014 — Хемејн, 25,9 км, поединечен хронометар
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1  Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 38' 33"
2  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 7"
3  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 15"
4  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 16"
5  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 35"
6  Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 38"
7  Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 41"
8  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 02"
9  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 1' 05"
10  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 1' 25"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1  Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо 21ч 09' 11"
2  Михал Квјатковски (ПОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 49"
3  Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 04"
4  Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 1' 07"
5  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 07"
6  Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 1' 56"
7  Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 1' 56"
8  Јуриј Трофимов (РУС) Катјуша + 2' 13"
9  Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 2' 14"
10  Ваут Пулс (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 2' 26"

Поредок[уреди | уреди извор]

На Трка околу Баскија 2014 се доделувале четири различни маички. На генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Трка околу Баскија 2014 и победникот на пласманот бил победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала белата маичка. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел, исто така, и планински пласман, каде водството во пласманот било обележано со црвена маичка со бели точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите велосипедисти и повеќе бодови биле достапни на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка го претставувала спринтерскиот пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, со исклучок на завршниот поединечен хронометар. Постоел и екипен пласман, во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Спринтерски пласман
Екипен пласман
1 Алберто Контадор Алберто Контадор Алберто Контадор Давиде Вилела Матео Монтагути Ванти-Груп Гобер
2 Тони Мартин Михал Квјатковски
3 Мајкл Метјус
4 Ваут Пулс Алехандро Валверде Омар Фраиле
5 Бен Свифт
6 Тони Мартин Михал Квјатковски
На крај Алберто Контадор Михал Квјатковски Давиде Вилела Омар Фраиле Ванти-Груп Гобер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Контадор ја освои третата титула на Трката околу Баскија“. USA Today. Gannett Company. Associated Press. 12 април 2014. Посетено на 12 април 2014.
  2. „Контадор победи на Трката околу Баскија“. Тинкоф-Саксо. Tinkoff Sport. 12 април 2014. Посетено на 12 април 2014.
  3. Вин, Најџел (12 април 2014). „Алберто Контадор победи на Трката околу Баскија“. Cycling Weekly]]. IPC Media. Посетено на 12 април 2014.
  4. „ЖК Перо на подиум“. Аг2р-Ла Мондијал. EUSRL France Cyclisme. 12 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 12 април 2014.
  5. „Мартин победи, Квјатковски подиум на етапа и генерален пласман!“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. 12 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 12 април 2014.
  6. „Валверде остана ненаграден“. Мовистар Тим. Abarca Sports. 12 април 2014. Посетено на 12 април 2014.
  7. 7,0 7,1 Фаранд, Стивен (12 април 2014). „Контадор ја обезбеди победата на Трката околу Баскија пред Квјатковски“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 12 април 2014.
  8. „БМЦ Рејсинг Тим победи на Трката околу Баскија“. Ванти-Груп Гобер. BMC Trading. 12 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-04-13. Посетено на 12 април 2014.
  9. „Почетна список на Трката околу Баскија 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 8 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]