ГП Западна Франција 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
ГП Западна Франција 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 24 од 29
Детали за трката
Date 31 август 2014
Растојание 229,1 км
Време 5ч 38' 26" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Силвен Шаванел (ФРА) (ИАМ Сајклинг)
Втор  Андреја Феди (ИТА) (Нери Сотоли)
Трет  Артур Вишо (ФРА) (FDJ.fr)
2013
2015

ГП Западна Франција 2014 — 78. издание на еднодневната велосипедска трка ГП Западна Франција. Се одржала на 31 август 2014 година на растојание од 229,1 километар, започнувајќи и завршувајќи во Плуе, Франција. Претставувала 24. трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена во спринтерска завршница од Французинот Силвен Шаванел пред Андреја Феди и Артур Вишо, кои завршиле на подиумот.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи ГП Западна Франција е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На шест други екипи им биле доделени специјални покани, со што била создадена група од 24 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1  Силвен Шаванел (ФРА) Катјуша 5ч 38' 26" 0
2  Андреја Феди (ИТА) Нери Сотоли и.в. 0
3  Артур Вишо (ФРА) FDJ.fr и.в. 50
4  Сирил Готје (ФРА) Тим Јуропкар и.в. 40
5  Жилијан Алафилип (ФРА) Омега Парма-Квик Степ и.в. 30
6  Тим Веленс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в. 22
7  Бен Херманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 14
8  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 2" 10
9  Џакомо Ницоло (ИТА) Трек Фактори Рејсинг + 2" 6
10  Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 2" 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Шаванел победи на ГП Западна Франција“. Cyclingnews.com. 31 август 2014. Посетено на 3 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]