Париз-Рубе 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Париз-Рубе 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 10 од 28
Детали за трката
Date 13 април 2014
Растојание 257 км
Време 6ч 09' 01" (25,9 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ники Терпстра (ХОЛ) (Омега Парма-Квик Степ)
Втор  Џон Дегенколб (ГЕР) (Џајант-Шимано)
Трет  Фабијан Канчелара (ШВА) (Трек Фактори Рејсинг)
2013
2015

Париз-Рубе 2014 — 112. издание на класичната велосипедска еднодневна трка Париз-Рубе. Се одржала на 13 април 2014 на растојание од 257 километри и била десетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Трката била освоена од Ники Терпстра од екипата Омега Парма-Квик Степ, откако нападнал од мала група на возачи на околу шест километри пред целта.[1] Завршил 20 секунди пред остатокот на групата, која била предводена од возачот на Џајант-Шимано Џон Дегенколб и Фабијан Канчелара од Трек Фактори Рејсинг, бранителот на титулата од минатата година.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со тоа создавајќи ја групата од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[3]

  • Специјално поканети професионални континентални екипи на трката.

Резултати[уреди | уреди извор]

Ники Терпстра по трката
Велосипедист Екипа Време
1  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ 6ч 09' 01"
2  Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано + 20”
3  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 20”
4  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг + 20"
5  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 20"
6  Петер Саган (СВК) Канондејл + 20"
7  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 20"
8  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Гармин-Шарп + 20"
9  Бредли Вигинс (ВБР) Тим Скај + 20"
10  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 20"

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вестбај, Мет (13 април 2014). „Ники Терпстра победи додека Бредли Вигинс и Герајнт Томас завршија во првите десет“. Sky Sports. BSkyB. Посетено на 13 април 2014.
  2. „Ники Терпстра сам до победа на велодромот во Рубе“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 13 април 2014. Архивирано од изворникот на 2016-05-25. Посетено на 13 април 2014.
  3. „Почетна листа за Париз-Рубе 2014“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. Посетено на 10 март 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]