Класика де Сан Себастијан 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Класика де Сан Себастијан 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 19 од 29
Детали за трката
Date 2 август 2014
Растојание 219 км
Време 5ч 31' 16" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Втор  Бауке Молема (ХОЛ) (Белкин Про Сајклинг)
Трет  Хоаким Родригес (ШПА) (Катјуша)
2013
2015

Класика де Сан Себастијан 2014 — 34. издание на еднодневната велосипедска трка Класика де Сан Себастијан. Била одржана на 2 август 2014 година, на растојание од 219 километри, започнувајќи и завршувајќи во Сан Себастијан, во Баскија, Шпанија. Трката претставувала деветнаесетта трка во сезоната на Светската турнеја 2014.

Била освоена од Алехандро Валверде пред Бауке Молема и Хоаким Родригес.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Класика де Сан Себастијан е настан од Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На Каха Рурал-Сегурос РГА им била доделена специјална покана, со што се создала група од 19 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1  Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 5ч 31' 11" 80
2  Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14" 60
3  Хоаким Родригес (ШПА) Катјуша + 14" 50
4  Микел Ниеве (ШПА) Тим Скај + 14" 40
5  Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол + 26" 30
6  Јеле Ванендерт (БЕЛ) Лото-Белисол + 26" 22
7  Ајмар Зубелдија (ШПА) Трек Фактори Рејсинг + 26" 14
8  Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 40" 10
9  Џовани Висконти (ИТА) Мовистар Тим + 40" 6
10  Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 43" 2

Наводи[уреди | уреди извор]